Boty MEINDL

Kategorie:   Obuv a doplňky nejen pro myslivost  > Boty MEINDL
Podkategorie:
  Dětská obuv Meindl (3)
  Doplňky Meindl (12)
  Meindl Trekkingová kožená obuv (6)
  Městská obuv, polobotky Meindl (4)
  Myslivecká a Zimní obuv (2)
  Nízká sportovní obuv Meindl (23)
  Pohorky Alpine Meindl (0)
  Pohorky Meindl komb. s GTX (7)
  Pohorky Meindl kožené (4)
  Pohorky Meindl kožené s GTX  (20)
  Sandály Meindl (3)
  Služební obuv MEINDL (13)
  Zimní obuv MEINDL (18)
Zobrazení 
  
Kód Název / Popis Cena s DPH
V této kategorii nejsou žádné katalogové položky.

Několik  rad a doporučení při výběru bot.

Jak si vybrat správnou obuv do přírody ???
Při výběru bot si musíme odpovědět na několik otázek:
•kde se budu v obuvi nejvíce pohybovat?•potřebuji obuv pro celoroční používání nebo jen pro zimní či letní období?•Jakou obuv preferuji celokoženou či kombinaci textil s kůží?•S Gore-texovou membránou nebo bez membrány?•Budu podnikat lehčí túry nebo vícedenní treky s těžkým batohem?Škála náročnosti terénu začíná na A(lehká vycházková obuv) a končí na písmenu D (horolezecká obuv). Více o kategoriích naleznete na konci článku.

V současné době se jako nejoptimálnější jeví kombinace kožené boty s Gore-texovou membránou, kde se setkávají asi nejoptimálnějí vlastnosti trekkingových bot a to je: možnost celoročního použití, nepromokavost, přijatelná váha, prodyšnost, mechanická odolnost, jednoduché udržování.
Pro letní období je dobrá kombinace textil s kůží a s Gore-texovou membránou. Tato obuv je výrazně lehčí (díky textilní části) i prodyšnější, ale větší množství švů snižuje jejich mechanickou odolnost a tak jsou použitelné pro klasickou turistiku po značených cestách.
Celokožená obuv bez membrány je použitelná v chladnějším podnebí,  zejména pak je vhodná do zimního období. Většinou má méně švů (je více odolná), lépe se impregnuje a ošetřuje na zimní podmínky. Mají však své nevýhody – těmi jsou nižší prodyšnost (absence textilie a funkční membrány) a v neposlední řadě vyšší hmotnost. Tyto boty jsou vhodné pro klasické horaly.
Nelze říci univerzálně, který typ obuvi je vhodnější, ale každá skupina obuvi má své příznivce a své uplatnění. Pár rad k výběru vhodné velikosti. Pokud si nejsme jisti s velikostí, vyndáme z vybrané obuvi vložku, postavíme se na ní. Měli bychom mít rezervu 5mm před špičkou a 5mm za patou. Tento test zkoušíme pří zatíženém chodidle. Další možnost nabízí posunutí chodidla těsně na stěnu boty ve špičce – za patou by tím měla vzniknout mezera na prst (zhruba 1cm při nezavázané botě).
Šněrování musí být důsledné, nikoliv však na krev, ale musíme cítit, že se obuv stala součástí naší nohy. Šněrujeme na všechny háčky, zejména stahujeme i tzv. „digafixové“(pohyblivé háčky), které fixují nohu od paty přes nárt . Boty nešněrujeme v předklonu, ale naopak v mírném záklonu (netlačíme do jazyku), aby došlo k utažení obuvi v nártu i kolem kotníku.
V každé slušné outdoorové prodejně, dnes již najdete „šikminu, schůdky, apod.“, pro otestování bot při chůzi do kopce i z kopce. Při chůzi do kopce je třeba cítit , že pata je dobře usazená v patním háku a nepohybuje se v botě a při sestupu naopak, že nás nikde nic netlačí ve špičce, protože hlavní tlak by měl být na nárt.
Obuv sama o sobě samozřejmě nestačí k tomu, aby byl zákazník spokojen. Stejně důležité jako výběr obuvi je volba správného typu ponožek. Nejlepší jsou tedy ponožky trekkingové (termo či sportovní), které jsou složeny z různých druhů vláken syntetických i přírodních a volíme je dle potřeby pro zimu, pro léto nebo tzv. celoroční. Všechny jsou vybaveny zesílenou částí ve špičce, pod chodidlem a na patě, mají plochý šev, tedy nezpůsobují otlaky v oblasti prstů. Nárt je záměrně zeslaben, aby se posílilo odvětrávání potu vzhůru tzv.komínovým efektem, předání vlhkosti do dalších vrstev boty (podšívka, membrána Gore-tex,…) Ponožky jsou tkané tak, aby se nekroutily, neshrnovaly a dobře seděly na noze.
Koupíme-li si boty cca za 5000, do nich pak používáme bavlněné ponožky za 30–50 korun, protože je nám líto vyhazovat peníze za kvalitní trekkingové či sportovní ponožky, tak nejenom že degradujeme kvalitní obuv na obyčejnou botu či holinku. ale protože bavlna je za vlhka velmi ostrá, tak si hlavně můžeme způsobit trvalé poškození vnitřku bot – vydření polstrování či membrány a také zvýšenou tvorbu puchýřů. Navíc kvalitní ponožky při správném používání a praní vydrží 5–7 let.
Další možností jak můžeme svou botu vylepšit jsou speciální vložky, které odlehčí zátěž na paty nebo na celá chodidla. Jiným typem jsou vložky s antibakteriální úpravou, které jsou vhodné zvlášť pro letní období.
No a závěrem pár slov k ošetřování. Zlatým pravidlem je první ošetření – ihned po zakoupení. Dle druhu obuvi (necháme si poradit) vybereme vhodný přípravek, který nanášíme při pokojové teplotě na novou, nepoužitou obuv. Tím zajistíme maximální voděodolnost a prodyšnost. Póry se nezacpou prachem (při první túře), ale funkčním přípravkem, který udrží funkčnost a zajistí dlouhou životnost. Mýtus , že kožená bota s Gore-texovou membránou se nemusí ošetřovat je nesmysl. Kůže se ošetřuje vždy a to nejen proti vlhkosti, ale hlavně proti projevům stárnutí (tvrdnutí, praskání) vhodným Conditionerem, protože jen vláčná a dobře vyživená kůže má vyšší odolnost a hlavně životnost.

Uživatelská kategorie: A
Aktivity: Každodenní nošení, volnočasové aktivity, cestování, procházky
Terén: Dobře udržované cesty, parky, zpevněné cesty

Uživatelská kategorie: A/B
Aktivity: Lehká turistika v nehornatém terénu, nízkých horských loukách a v úpatí Alp.
Terén: Udržované a méně udržované cesty, horské cesty.

Uživatelská kategorie: B
Činosti: Náročná turistika v nízkých horách , Alpách. Lehká vysokohorská turistika.
Terén: Hrubé cesty, příkré horské stezky

Uživatelská kategorie: B /C
Činosti: Náročná turistika, obtížné výlety do hor.
Terén: Hrubé cesty, suťoviska, Via Ferraty

Uživatelská kategorie: C
Činosti: Vysokohorská turistika, pohyb po ledovci, nejnáročnější turistika.
Terén: Ledovec, velmi hrubé cesty, terén bez cest, suťoviska, Via Ferraty

Uživatelská kategorie: D
Činosti: Boty na lezení s mačkami.
Terén: Terén bez cest, ledovce, extrémní ledovcové výpravy, lezení v ledu