Drobečková navigace

Hlavní stránka > Rady při nákupu > Jak nakupovat dalekohled, puškohled

Jak nakupovat dalekohled, puškohled

Jak vybrat správný dalekohled, puškohled

Pečlivě zvažte k jakým účelům a jak často budete dale­kohled používat. V případě častějšího používání na nákupu nešetřete a rozhodněte se pro přístroj vyšší cenové kate­gorie.

Pokud budete používat dalekohled pouze příleži­tostně a pravidelné pozorování nepatří mezi vaše záliby, uspokojí vás dalekohledy standardní kvality, kterých je na trhu velký výběr. Vzhledem k vysoké konkurenci má většina z nich dobrou kvalitu. Buďte opatrní při nápadně levné nabídce na trzích a v bazarech. Měli byste se poradit s odborníkem nebo známým, který má již s dalekohledy zkušenosti.

Ujasněte si, co a kdy chcete dalekohle­dem pozorovat, kam a jak budete dalekohled nosit, jaké má mít zvětšení a kolik má přibližně vážit. Vyjasněte si, zda s ním budete pozorovat převážně ve dne nebo i za ranního a večerního šera.

Ujasněte si, zda chcete mít pouze jeden dalekohled pro univerzální použití, či více přístrojů pro různé příležitosti.
Pokud se rozhodnete pro ZOOM s proměnným zvětšením, pečlivě zkontrolujte kvalitu jeho obrazu při všech zvětšeních. Při nižších cenách buďte opatrní. Mějte na paměti, že nevýhodou ZOOM je asi o třetinu menší zorné pole než u dalekohledu s pevným ohniskem.

Pro myslivecké účely jsou nejvhodnější dalekohledy s nejvyšší světelností, to jsou takové, které mají výstupní pupilu kolem 7 mm. Pro turistické a podobné účely postačí dalekohled s průměrem výstupní pupily 3-5 mm, který je při stejném zvětšení lehčí a skladnější. Dalekohled pro myslivecké účely by měl být pogumovaný, vodotěsný a odolný vůči nárazům. Vzhledem k vysokým nárokům na kvalitu pozorování a používání i za ztížených podmínek lze myslivcům doporučit dalekohledy střední a vyšší cenové kategorie.

Volba zvětšení - pro ruční pozorování lze všeobecně doporučit 7 až 10-ti násobné zvětšení. Dalekohled s větším zvětšením si kupujte, až si na menší zvětšení zvyknete a budete mít takovou potřebu a touhu. Lze si osvojit kvalitní ruční pozorování při zvětšeních 12-16 x, ještě větší zvětšení již většinou vyžaduje oporu nebo stativ. Velká zvětšení lze efektivně využít pouze za velmi dobrých pozorovacích podmínek, které jsou v oblastech zamořených emisemi dosti vzácné.

Zorné pole - čím je větší zvětšení, tím je menší zorné pole. Hodnota zorného pole je zpravidla na dalekohledu vyzna­čena. Při zvětšení 8x se pohybuje v rozmezí 110 - 140 m a při zvětšení 10x mezi 90 - 120 m. Velké zorné pole se nejlépe uplatní v kultuře, sportu a v myslivosti. Dalekohledy s velkým zorným polem nazýváme širokoúhlými a bývají označovány zkratkou WW (weitwinkel). Jejich cena je větši­nou vyšší.

Hmotnost dalekohledu hraje důležitou roli při všech příležitostech, kdy budete dalekohled delší dobu nosit. Malé kapesní dalekohledy váží 200 - 300 g, daleko­hledy s průměrem objektivu 30 mm kolem 500 g, s objektivy 40 mm kolem 650 g a s objektivy o průměru 50 mm okolo 800 g. Některé dalekohledy s optikou a mechanikou nejvyšší kvality mohou být těžší. Samotná velikost zvětšení nemá na hmotnost dalekohledu výrazný vliv.
Mušle a design - vyzkoušejte si, zda vám dalekohled dobře padne, tzn. zda budete při nasazení dalekohledu vidět celé zorné pole bez zatlačování dalekohledu do očí nebo bez jeho odda­lování. Současné dalekohledy mají měkké gumové mušle a některé velmi kvalitní a dražší dalekohledy mají mušle ergonomické. Ty dokonale utěsní dalekohled před proni­káním venkovního světla.